Proč mapové portály musí zemřít

7.08.2013 – 1:01 pm

Už se o tom mluví hodně dlouho, taky mám rozepsaný jeden hodně kontroverzní blog post, ale zatím jsem si ho netroufnul zveřejnit. Tak jenom krátké shrnutí toho, co se píše jinde:

Na blogu Mangomap byl zveřejněn článek Web Map Portals Must Die. Píše se zde, že mapové portály jsou důsledkem toho, že zákazníci chtějí za svoje peníze co největší funkcionalitu. Z pohledu použitelnosti se ovšem jedná o katastrofu. Proměnily se v datovou skládku, do které je uživatel hozen a sám si musí přijít na to, jaký smysl všechny ty vrstvy dávají.

Protože cena map na internetu dnes klesla díky novým technologiím, není důvod pro další tvorbu portálů, které obsahují všechno a umí všechno a proto – jak se píše na Mangomap – musí mapové portály konečně zemřít.

Takže až příště budete vytvářet mapovou aplikaci a budete se rozhodovat, zda přidat novou vrstvu: bude vrstva přínosem a anebo nedůležitým rozptýlením uživatele?

Za sebe přidávám – nejde jenom o vrstvy, ale i o funkce, které nikdo nikdy nepoužije, často nejsou dotažené nebo jsou nekompatibilní s jinými implementacemi, a akorát zabírají místo na monitoru.

Share Button
 1. 3 Responses to “Proč mapové portály musí zemřít”

 2. Nerada to rikam, ale je to tak… Po letech zkusenosti utikam od komplexnich projektu a zacinam zboznovat male hezke jednoucelove aplikace, na kterych jsme vyrostli. Mj i proto, ze bylo mozne si je modifikovat dle libosti a nebylo treba povolavat stab programatoru a vyvojaru, jako ted.

  By irena on Aug 9, 2013

 3. S nadpisem souhlasím, ale s obsahem článku moc ne.

  Problémem mapových portálů je hlavně jejich jednoúčelovost a nerozšiřitelnost. Neškálovatelnost na straně uživatele, chcete-li. I kdyby byla webová mapa sebelépe připravena pro většinového uživatele, tak se dříve nebo později najde uživatel, který toho chce více a jeho požadavek je oprávněný. V tu chvíli většinou správce portálu rozšíří funkcionalitu nebo přidá vrstvy. Tím z původně skvělé cíleně promyšlené aplikace pomalu vzniká vlaštovčí hnízdo-moloch.

  Případně ještě hůře-přesměruje náročnějšího uživatele na těžkého klienta, kde je většinou sám voják sám. Webové vrstvy, kompozice a data se rozvíjí tak rychle a chaoticky, že je GIS k jejich použití spíše na překážku. To co vyrobí, obtížně promítne na webovou aplikaci, ale funkcionalitu má daleko vyšší. Takže dojde k odtržení od reality a vícenákladům.

  Problémem je tedy nekomplexnost webových mapových portálů, které by umožňovaly systému růst s uživatelem. Základem je skinovatelnost interface. V nejvyšším skinu by mělo být dostupné přidávat vrstvy a funkcionalitu a změnit se v jakýsi light GIS.

  By Radek Augustýn on Oct 14, 2013

 4. Nemyslím si, že mapové portály zemřou, právě naopak.

  By Orpyk on Apr 3, 2014

Post a Comment