Github pro vaše geodata – nová platforma pro Open Data?

26.06.2013 – 12:20 am

Už je to pár týdnů, co Internetem prošla zpráva, že Github umožňuje nahrát vlastní geo soubory, konkrétně ve formátu GeoJSON a okamžitě vám je pomocí Leafletu a MapBoxu zobrazí v prohlížeči.

Na Twitteru se okamžitě začalo mluvit o tom, že Github je budoucí platforma pro sdílení především Open Dat.

Pro ty z vás, kterým jsou tyto pojmy španělská vesnice: Github je místo původně určené pro sdílení souborů mezi vývojáři. Umí to verzovat soubory, sledovat kdo je autorem změny. Administrátor projektu může navržené změny přijmout nebo odmítnout – opravdu moc pěkný nástroj při kolaborativním psaní kódu. OpenData hnutí je hnutí za co nejotevřenější sdílení dat napříč státní správou. Nám jde samozřejmě hlavně o geodata, ale obecně se jedná i o smlouvy a další “díla” publikovaná státní správou.

Státní správa se mimo jiné vymlouvá na náklady, které jim nutnost zveřejňovat data přináší. Github to ale jaksi eliminuje – prostě to nahrajte do Githubu!

Já jsem si s tím trochu hrál a vyrobil jsem svůj první komplexnější SQL dotaz v životě (za kritiku budu vděčný – hlavně to vytváření dočasné tabulky barev se mi moc nelíbí). Co to dělá?

Nad daty OpenStreetMap to vybere vstupy do metra na území Prahy. Pokud existuje více vstupů se stejným jménem (což je skoro pořád), najde jejich střed. Přidá atribut s barvou podle trasy metra. Výsledek lze pomocí jednoduchého ogr2ogr příkazu převézt na GeoJSON a hlavně zobrazit na Githubu.

UPDATE: Už to funguje jinak – hledá to body se stanicí dráhy nad liniemi označnými jako metro. Postupně to SQL vylepšuji hlavně s Jelenem, který je přece jenom na SQL větší kanón, než já. Já to beru jenom jako cvičení a oprašování znalostí.

Nebo, tramtadadá:

Ve zdrojáku stránky to vypadá asi takhle:

<script src="https://embed.github.com/view/geojson/jachym/osm_mining/master/data/metro.geojson"></script>

Sakra! Publikování mapiček NIKDY nebylo snazší!!

Share Button

Post a Comment