OGC a návrh nového standardu Geoservices REST API

10.05.2013 – 8:56 am

Jenom krátká poznámka o tom, kterak se v komunitě poněkud zvedla vlna odporu proti způsobu a formě, s jakou OGC schvaluje nový standard Geoservices REST API.

Nejživěji probíhala diskuze asi na OSGeo discuss mailing listu a vyústila v otevřený dopis, podepsaný členy OSGeo (podotýkám, že OSGeo Board k tomuto tématu vydává vlastní, značně mírnější dopis).

Krátce shrnu: OGC by raději neměla schválit navrhovaný standard, protože (mimo jiné):

  1. Dochází k duplikování standardů (Geoservices REST API dělá částečně to, co dělá WMS, WCS, WFS a další). REST přístup ke službám je obecně dobrá věc a krok dopředu, ale lepší než mít dva paralelní standardy je mít jeden rozšířený o REST (už se děje).
  2. Obsahuje řadu nedodělávek, které jsou ve stávajících službách vyřešeny (časová data, N-dimenzionální data, …)
  3. O návrhu se nemůže vést diskuze, standard se nemá kam rozvíjet, protože je zde zásadní požadavek na zpětnou kompatibilutu s ESRI produkty – tady i já trochu postrádám proklamovanou otevřenost OGC.
  4. Neexistuje žádná alternativní implementace navrhovaného standardu

A další, k tématu viz zmíněný otevřený dopis a nebo např. Ragi Burhum nebo Johan Van de Wauw.

Není pochyb o tom, že služby OGC jako takové mají milion pěkně vypasených masařek, které se daří hubit jenom zvolna a s každou další verzí standardu vznikají další. Precedens, kdy jedna firma protlačila přes OGC svůj formát jako standard už tu byl – a nakonec, proč ne, shodne-li se na tom celá komunita (resp. členové OGC s hlasovacím právem). Ale tohle je přece jenom trochu jiná káva a řekl bych, že je to krok zpět – technicky i sociálně (způsob, jakým je ten návrh tlačen). Hlasování je v plném proudu, teď na dva týdny přerušeno. Jak to dopadne?

Share Button

Post a Comment