RSS versus sociální sítě – geopohled

18.03.2013 – 11:50 pm

Že Google vypíná Reader asi víte – je toho plný – i český – internet. Reader používám už dlouho. Rozhraní měl podobné mému oblíbenému desktopovému liferea. Důraz Reader kladl na obsah (nebo to tak šlo alespoň nastavit): titulek, perex, článek (pokud to ten kanál podporoval), nikoliv formu (maximálně identifikační ikony zdroje, žádné velké ilustrační obrázky). Koukám se na populární náhradu – feedy – a není to ono. Spousta serepetiček, neustále mi někam utíkají přehledné zdroje, snaží se mi vybrat co chci číst – a ne co chci číst já. Doufám v nějaký klon.

Prý to vypadá, že RSS je mrtvá technologie, něco jako fax. Nikdo normální ho nepoužívá. Nahradí ho Twitter, Facebook či Google+ (používá opravdu někdo linkedin?) – no, kdo z vás monitoruje všechny tyto sítě? V RSS jsem si rozhodl já, co chci vidět, nejblíž asi twitter, ale pořád jsme zavaleni balastem dalších sdělení – používám-li twitter i na něco jiného, než jako alternativní RSS.

Já bych vám ale rád napsal o zákoutí RSS, o kterém jste asi nevěděli, jmenuje se to GeoRSS a to je jiná káva.

GeoRSS je rozšíření standardu o geo-složku. Můžete k článku přidat informaci o jeho souřadnicích, ale i celou geometrii. Takže můžete např. ve wordpressu napsat kde se obsah článku děje, ale i na jakém území nebo jakého objektu se týká. Obsah takového RSS kanálu vám pořád normální čtečka sežere. Ale geoprohlížeče s podporou GeoRSS (např. ten náš nebo Google Earth) vám naservírují ty články na mapě, jako objekty.

Používá se to všude tam, ke se odehrává nějaká věc a má to něco společného s geolokací – metadatový katalog (sledování nových záznamů) takže např. na národním geoportálu vypadá takhle 50 posledních záznamů.

Monitorovat pomocí RSS – což je prostě krásně jednoduchá technologie – můžete např. i data ze sensorů a podobných zařízeních, kvůli kterým asi nebudete zakládat účet na Twitteru.

Nelámejte tedy nad RSS hůl, to že vám na sledování článků stačí projít ráno weby neznamená, že je to nepoužitelná technologie.

Share Button
 1. 6 Responses to “RSS versus sociální sítě – geopohled”

 2. Nazdar chlape,

  s RSS souhlas. Pro toho kdo ho umí využít je to nenahraditelná věc (sociálním sítím jsem zatím opravdu nepřišel moc na chuť, i když to pomalu zkouším).

  Ale co se týká Feedly, tak po pár kliknutí v nastavení, se to opravdu dá používat téměř stejně jako GReader. Používám to už pár dní a zvykl jsem si rychle (a to jsem jak známo “stará konzerva”)

  By mavlk on Mar 19, 2013

 3. No nejsem IT specialista, ale tweety geolozku maji (mohou mit) take, proto se vyuzivaji u crowsourcingu v krizovem rizeni….

  By ir-ka on Mar 19, 2013

 4. To neříkám, ale ve srovnání s RSS je to řádově komplikovanější technologie. Nemluvě o závislosti na třetí straně. RSS si můžu spíchnout na pár řádcích na koleni “úplně kdekoliv”. Klidně ve vnitřní síti, klidně na nějakém zabezpečeném kanále. Twitter na to prostě není.

  By Jachym Cepicky on Mar 19, 2013

 5. S feedly me asi nepresvedcis. Dnesni rano jsem v cekarne stravil s jejich mobilni aplikaci, to se proste neda pouzivat.

  By Jachym Cepicky on Mar 19, 2013

 6. Tak je pravda že na mobilu ani tabletu jsem to ještě nestihl nainstalovat a vyzkoušet, takže možná vystřízlivým :(

  By mavlk on Mar 19, 2013

 7. Zdravím,
  já tedy Reader nikdy nepoužíval, používal jsem iGoogle, které se taky ruší a jako náhradu jsem se vrátil k dost podobným Netvibes, které jsem používal už kdysi dávno. Člověk si tam udělá přehledné stránky s RSS zdroji a dalšími aplikacemi. Já používám prakticky jen RSS, moje stránka oblasti GIS a RS pak vypadá takto:
  http://www.netvibes.com/subscribe.php?preconfig=eac6816ff8e7d71403cf8b98780da541
  (doufám, že se zobrazí i neregistrovanému uživateli). Když je pak člověk registrovaný, je tam pak ještě pohled Reader se stromovou strukturou zdrojů: https://www.dropbox.com/sh/80226ce2o7j5dte/HQx0WG-L_7
  Google Reader moc neznám, ale možná by to byla náhrada. Nevím, jestli je k tomu mobilní aplikace, ale mají mobilní verzi stránek, která by měla umožňovat offline uložení obsahu, to jsem ale ještě nezkoušel.

  By Tomas Brunclik on Mar 20, 2013

Post a Comment