Ke zdravotnické reformě – tak jak to chápu já.

16.07.2011 – 11:14 pm

Takže jak to tedy teď je. Teď máme model socialistického zdravotnictví. Podle ústavy, co se zdraví týče, máme “všichni právo na všechno”. Všichni mají nárok na lékařskou péči na úrovni současného vědeckého poznání. To je hezké. Takové oduševnělé – vědecko-technické, pokrokové.

Co z toho vyplývá?

Že nikdo nemá nárok na nic.

Máme snad všichni šanci dostat se např. do IKEMu, protože tam se přece dělá medicína na špicce vědeckého poznání? Co rozhoduje o tom, jestli se nám dostane lepší nebo horší péče, dostaneme-li se k odborníkovi či nikoliv?

Jako za socialismu – známosti.

A jak to, když platíme takové strašlivé zdravotní pojištění, není dost peněz ve zdravotnictví pro doktory?

No mimo jiné i proto, že dneska sice zase až tak často neumíráme na celkem závažné nemoci (rakovina například, i s HIV se dá celkem žít), ale ty lékařské postupy, na úrovni současného vědeckého poznání, jsou čím dál víc dražší. A to je holt fakt, se kterým se taky nedá nic dělat.

Takže máme dvě možnosti: buď naši odboráři (a vůbec my všichni, ale hlavně oni, protože přece vytvářejí hodnoty, na rozdíl třeba ode mě), začnou makat víc (nebo můžou být efektivnější, to je dohromady jedno), takže odvedou do systému více peněz a pojedeme dál. Nebo se to musí celé nějak změnit – přivézt do sytému více “jiných” peněz a ušetřit ty, které tam už jsou.

Takže za “a” ušetřit:

Pokud vím, tak “za Julínka” to bylo poprvé, co bylo ve zdravotnictví doste peněz na rakoviny. To jde totálně úplně mimo moje chápání. Dovedete si to představit? “Tak pane Čepický, máte rakovinu. Ale my teď nemůžeme přijímat nové pacienty s rakovinou – vyčerpali jsme limit od pojišťovny. Tak s léčbou začneme za rok, ano?” Tohle se teď nedávno dělo lidem s snad ještě horší nemocí (i když tady těžko porovnávat) – s roztroušenou sklerózou. Jo, ale paralen na recept byl zadarmo.

Julínek zavedl poplatky, aby lidi nechodili zbytečně k doktorům. Heger chce (a i jiní chtěli) provézt mimo jiné i reformu v tom, že léky do 50,- kč (či tak nějak) na na kasu ze zásady nepůjdou. Prostě chřipku si budeme platit sami. Tím v systému zbude víc peněz. Nechápu, jak to, že někdo (ti odboráři, co jsou slyšet) tuto argumentaci nedokáže přijmout. Asi je to tím, že v životě nebyli opravdu nemocní a nepotřebovali odbornou a hlavně drahou péči. Nemají tucha kolik to stojí, zachránit život. Nechal si někdo z nich vyjet výpis z pojišťovny, kolik ji vlastně stojí? Já ANO! Nebo z jiného soudku: 100,- za noc v nemocnici? Ob den čisté povlečení, sprcha, 3x denně jídlo a lidé hovoří o likvidačních cenách? Ale no tak!

Takže za “b” přinést nové peníze:

Takže ještě jednou: všichni máme nárok na všechno. Jenomže si to nemůžeme dovolit (z finančních a kapacitních důvodu). Nápad: co kdybychom všichni měli nárok na nějaký standard a specialitky, ať si lidé platí. A nemusí to platit komplet, zaplatí jenom rozdíl mezi standardem a tím lepším. Nakonec povedou obě metody ke stejnému výsledku, ale některá holt bude příjemnější.

Lidi si to budou moct zaplatit na dřevo, protože si na to našetřili, nebo se připojistí, protože jim to za to stojí. A pokud ne – nic se neděje, pořád je někdo dá dokupy a budou zdraví. Místo odlehčené sádry normální sádra. Má se za prokázané, že zubní kaz je civilizační nemoc. Kdo má kazy, jí cukr a nečistí si zuby. Proč mu tedy platit plomby?

Ono se to vlastně děje už dneska. Jenomže se to pohybuje na úrovni známostí, šedá ekonomika. Všichni víme, že když chcete u porodu konkrétního lékaře, něco to stojí. Pokud opravdu potřebujete vyměnit kyčel “u pana profesora”, musíte si zaplatit “nadstandardní pokoj” v domluvené nemocnici a ještě něco přihodit “bokem”. A nejsou to stokoruny.

A nebylo by lepší, tohle všechno zlegalizovat? Mít ceník? Moci se na to pojistit? Víte, že lidi s roztroušenou sklerózou od určitého stupně vývoje nemoci už nedostávají léky, které jim ale pomáhají, protože jsou pro společnost neperspektivní? A víte, že i když si tito neperspektivní lidé chtějí tyto léky koupit za vlastní, protože pořád ještě pracují (hlava jim holt funguje), tak to udělat nemůžou? Protože naše zdravotnictví je přeci zadarmo!! Lidi chtějí platit (nadstandard, léky na které nedosáhnou), můžou platit (mají na to), ale nesmějí! Takže do zdravotnictví nepřitečou peníze, které by se mohly použít třeba na ty vyší platy. A jde to pěkně bokem, přes šedou ekonomiku.

ALE

Jo, i já vím, že idea to může být hezká. Ale až to projde parlamentem (Rath, Sobotka, komunisti, Škromach, … jééžiši, jak jsem rád, že nemám televizi!!) …

Já vím, že poplatky měly mít POUZE regulační funkci – a ono se s nimi stále víc začíná počítat do přijmů a už se čachruje s jejich výší a objemem.

Jenže něco se prostě udělat musí. Heger vypadá, že to chce alespoň zkusit a já mu (stejně jako před tím Julínkovi), jako pacient (a ohrazuji se proti tomu, aby mým jménem hovořil KDOKOLIV z organizace jménem Svaz pacientů České republiky, kde mi nikdo nepodpověděl ani na banální e-mail) mu držím palce.

Share Button
 1. 5 Responses to “Ke zdravotnické reformě – tak jak to chápu já.”

 2. Myslím, že argumentujete hezky, ale bez odhlédnutí od svého sociálního statusu. Uvědomte si prosím, že je i hodně lidí chudých a rozhodně to nejsou nemakačenka. Vím, že je to těžké, protože sytý hladovému nevěří, ale můžete to zvládnout.

  By bzzzwa on Jul 17, 2011

 3. @bzzzwa: nechápu zcela, čeho se týká Vaše výtka. Jestli bodu “a” (zjednodušeně ‘poplatky’) nebo “b” ‘standardy a nadstandardy’.

  Pokud “a” – poplatky. Psal jsem, že musí být nastaveny tak, aby regulovaly, ne aby se na nich rejžovalo, k čemuž to začíná trochu směřovat.

  Jestli “b” – standard je něco, co ve výsledku povede ke stenému konci, jako nadstandard – akorát to nebude tak příjemné nebo jednoduché.

  Za sebe mohu říct, že bez ohledu na svoji ekonomickou situaci budu *vždy* radši, když mě někdo ošetří “standardně”, než že mě neošetří proto, že vyčerpal limit pojišťovny. A to se děje už dnes.

  By jachym on Jul 17, 2011

 4. http://zpravy.ihned.cz/cesko-zdravotnictvi/c1-52310440-pul-miliardy-od-pojistovny-nepomohlo-nemocnice-pacienty-nadale-odmita?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

  By jachym on Jul 17, 2011

 5. Moje vytka smerovala k diskurzu prispevku. Pusobil na me tak, abych parafrazoval, ze socialisticke regulovane zdravotnictvi vede ke klientelismu i k neosetreni, tak nahradime komercnejsi verzi zdravotnictvi, kde standarty budou za darmo, vice s priplatkem. Myslim, ze obe cesty jsou spatne. Napriklad si predstavte, ze hranici standartu a nadstandartu budou urcovat politici. Nebo nedejbuh spadnete do nejake hlavy 22 – “tohle je nadstandart, muzete dobrovolne priplatit, standart uz je letos stejne vycerpany”. Nebo si vsimnete trendu eHealth, kde maji byt veskere zdravotni informace o vas v rukou statu (nebo outsourcovane do soukrome firmy).

  Jsem presvedcen, ze problem je institucionalniho charakteru, protoze velke verejne instituce se chovaji vzdy nehospodarne. Myslim, ze dobrym resenim je povzbudit transparentnost, verejnou kontrolu a zodpovednost managementu.

  K poplatkum: Regulacni funkce je fajn, lide neotravuji doktory kvuli zbytecnostem. Na druhe strane kdyz je clovek opravdu nemocny, tak se rychle poplatky nastradaji, staci navsteva vice specialistu. A nedejbuh o vikendu, kdy je to za 90. Zajimavym pripadem je porodnice, kde zena za 3 denni pobyt zaplati 600, protoze plati i za dite – srovnejte s vysi rodicovske pro zeny bez predchozich prijmu a tedy platby pojisteni.

  Jeste perlicku k poplatkum, ktere se mohou pekne prodrazit, kdyz je zapomenete zaplatit – http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-48214270-nemocnicim-dosla-trpelivost-s-neplatici-poplatku-nastupuji-exekutori

  Takze asi tak. Proste to neni trivialni problem..

  By bzzzwa on Jul 18, 2011

 6. Ja samo netvrdim, že je to triviální problém. Tvrdím, že reforma je nutná a v principu souhlasím s tím, co navrhuje současný min. zdravotnictví. Už dneska dochází k tomu, na co jsem odkazoval v komentáři výše – pacienti s vážnou nemocí jsou odmítáni, protože nemocnice vyčerpala budget.

  Poplatky, jak jsem psal, mají především regulovat zbyčené návštěvy u lékaře. I já koukám divně, když mě můj lékař (sám specialista, u kterého jsem zaplatil, který si mě zve půl roku dopředu, 2x ročně) pošle za jiným lékařem (jiným specialistou) a já zase cvakám. Regulační efekt? Záporný – jsem pozván, nepřišel jsem sám. A byl jsem odeslán – nevymýšlím si.

  Stejně jako jsem kroutil hlavou, když jsem platit za svoji ženu a dítě v porodnici. Ono toho to dítě z nemocniční kuchyně zase tolik neochutná.

  Jinak ale máte zastaralé informace: za děti se regulační polatky už neplatí – takže druhé dítě mě už vyšlo levněji (na poplatcích, ale za to první jsme ještě dostali porodné). A když jsme s ním byli na pohotovosti, také jsme nic neplatili (takže je to v praxi ověřeno – za první dítě jsme na pohotovosti ještě platili – ale v podstatě rádi).

  By jachym on Jul 18, 2011

Post a Comment