Nová mapa kontaminace

18.06.2010 – 7:38 am

Na http://kontaminace.cenia.cz byla zveřejněna nová mapa kontaminovaných míst ale HLAVNĚ letecké snímkování z padesátých let. Nedá mi to a dovolím si několik poznámek:

  1. Mapa je ve Flashi. Doufal jsem, že se od této technologie, v souvislosti se současným vývojem (HTML5, Google mapy, nepodporování Flashe Applem, …) už ustupuje. Asi jsem se mýlil. S tím souvisí i moje výtky na ovládání mapy: např. nejde nakreslit box pro rychlé zoomování. Nenašel jsem nástroj na zjištění podrobných údajů k nějaké zátěži: prostě jenom bod v mapě od určitého měřítka s popisem, ale podrobné informace nikde.
  2. Myslel jsem si, když jsem psal tiskařský modul pro jedny naše mapy, že primitivněji už to nejde. Jak jsem se zmýlil. Uvedená aplikace tiská rovnou na tiskárnu, bez náhledu, bez možnosti uložit výsledek do souboru – alespoň na Ubuntu se to tak chová.
  3. A nakonec mě mrzí, že všechna data nejsou dostupná přes webové služby, konkrétně historická mapa leteckého snímkování, abychom si mohli takovou mapu načíst i do desktopových GISů. Takhle je to na koukání, ale nepoužitelné (odkaz na WMS službu jsem na stránkách Cenie ani Geografické služby AČR nenašel).

Mapička je to hezká, cožpak o to (když zapnu flash), ale použitelná? K informacím se člověk nedostane, je to jenom na koukání, ale k čemu to teda je? Asi “jenom” k prezentaci. Hmm..

Share Button
  1. One Response to “Nová mapa kontaminace”

  2. Neodolal jsem a napsal jsem jim mail. Ze je koncepce NIKM k nicemu, je jedna vec. Ale z toho, ze uzitnost tak pekne orto mapy nekdo znicni tak strasnou aplikaci, je mi do place.

    Budu se verit spolecne s pouckou ze aplikace se meni, data zustavaji.

    By hanoj on Jun 18, 2010

Post a Comment