Tak magistrát města Prahy prý nezvládá nápor připomínek k územnímu plánu.

6.03.2010 – 10:08 pm

Magistrát nezvládá připomínky. Jsem dalek tvrdit, že technologie je samospasitelná, ale věřím, že s její pomocí lze leccos urychlit. Připomínky jsem nepodával, takže trochu vařím z vody. Našel jsem někde text, podle kterého by snad mělo být možné zadávat bodově lokalitu, ke které připomínku máte. My jsme ale účastni doufám že zajímavého projektu, který by měl podobné věci usnadnit.

Plan4all je evropský projekt, zabývající se harmonizací územních plánů napříč EU. Idea je asi taková, že se ze všech národních územních plánů vytvoří jakási společná idea, která bude přes Evropu stejná, takže člověk z jednoho státu se v základu vyzná v plánu státu sousedního (pro konkrétní úlohy samozřejmě bude muset znát národná špecifíká, tohle je pro první orientaci). Teď vznikají datové modely a metadatové profily, první portál je na portal.plan4all.eu, ale opravdu jenom první nástřel.

Protože plan4all by měl přiblížit územní plány občanovi, mělo by i zadání takové připomínky být co nejjednodušší. Podle mě by se zadávání připomínek mělo odehrávat v následujících krocích:

 1. Zveřejnění návrhu plánu na internetu (a samozřejmě obecní vyhláškou, či jaká je současná právní úprava). Samozřejmě jako mapové aplikace.
 2. Občan by si měl vytvořit účet, pod kterým bude připomínky přidávat
 3. Po přihlášení je mu nabídnut nástroj pro vložení připomínky. Uživatel by měl možnost zakreslit oblast, o kterou se mu jedná – bodově, liniově, polygonem, případně číslem parcely. Mohl by vložit textový popis své připomínky, případně nahrát dokumenty nebo fotografie s připomínkou související.
 4. Po odeslání by se připomínka okamžitě zveřejnila na webové aplikaci s možností diskuze pro registrované(?), moderovaná (?) v každém případě veřejná.

Zpracování takto pořízené připomínky by mohlo probíhat následujícím způsobem

 1. Patřičné orgány by měly přehled, které oblasti jsou nejvíce připomínkovány nebo diskutovány.
 2. Vydání stanoviska by se kromě písemného vyrozumění mělo dít jak další příloha k připomínce, včetně grafického znázornění v mapě. Místně související připomínky by se mohly sdružit pod jednu. Historie připomínek by zůstala zachována.

Implementací uvedeného by došlo zcela jistě ke zpřehlednění a věřím že ke zjednodušení správy připomínek k plánu. Každý by viděl historii zrovna té své připomínky, přesně by bylo vidět kdo a kdy se jí zabýval a jaké rozhodnutí z toho nakonec pošlo.

Věřím, že i odpovědní úředníci by z práce měli větší potěšení (když je něco nakresleného v mapě, je to přece jenom přehlednější, než když jsou to lejstra) a snad by se ani nemuseli najímat brigádníci.

Tolik vize. Technologii máme (my – firma, stejně jako my – programátoři mapových aplikací). Napadne ale tímto směrem někoho odpovědného uvažovat, nebo by to bylo až moc transparentní?

Share Button
 1. 2 Responses to “Tak magistrát města Prahy prý nezvládá nápor připomínek k územnímu plánu.”

 2. Ahoj Jáchyme, zcela s tebou souhlasím. My už jsme něco podobného vytvořili pro nový ÚP v Šumperku. To “připomínkování” je zatím velmi jednoduché, ale funguje.

  http://apps.hfbiz.cz/apps/sumperk/up2/

  By Martin Vlk on Mar 6, 2010

 3. Jo, asi tak, jenom to víc dotáhnout.

  By jachym on Mar 7, 2010

Post a Comment