Danění “náhrad”

4.11.2009 – 4:19 pm

Co je to za nemysl, danit “náhrady”? Dává snad smysl, když jedu na služební cestu a předložím šéfovi cesťák, to znamená účty za cestu tam a zpátky a nutné výdaje, které jsem platil ze svého – zdaněného – příjmu, mi šéf pro proplacení musí zdanit?

Nebylo by snazší, aby poslanci vykazovali prokazatelné náklady spojené s výkonem svého povolání a tyto jim byly propláceny, tak jak to děláme my všichni? Beztak mají asistentů, že generování práce pro ně musí být problematická práce. A nebo, ať si zcela transparentně zvednou plat a ten ať zdaní. Ale získat ušmoulaná 4 procenta z jejich “náhrad” do státní kasy (resp. v ní ušetřit) není skutečně nic jiného, než nesystémové populistické gesto. Voliči se nažerou a odměna (plat+náhrady+bonusy) jim zůstane celej.

Uvítal bych, aby se na příště plat poslanců odvíjel částečně od čísel státního rozpočtu – jako ve firmách – čím větší zisk, tím lepší plat. Vím, že příliš zjednodušuji, ale nějaký podobný princip by se mi líbil. A ne nesystémové zdaňování z logiky věci nezdanitelného.

Share Button

Post a Comment