Hudební mix Radiožurnálu

22.10.2009 – 10:29 am

Všichni víme, že Český rozhlas 1 – Radiožurnál má velice kvalitní zpravodajství (mám rád hlavně komentátory – zahraniční Milan Slezák a český Petr Nováček. Mám rád i Martina Veselovského a většina zpravodajských redaktorů a moderátorů mi nevadí (snad jenom vůči Lucii Výborné mám určité výhrady a ještě vůči jedné paní, která uvádí raní počasí – nechci, aby to vyprávěli suše, ale opravdu nechápu, co je na tom, jaké bude počasí TAK zábavného) – zkrátka nic není černobílé, ale je vidět, že se ti lidé snaží a většina z nich dělá svoji práci dobře – dá se to poslouchat a zároveň se opravdu dozvím něco zajímavého.

Co mě ale skutečně deptá, je hudební redakce. V tomto případě nechodím daleko pro ostrá slova. Je to naprostá hrůza – co song, to neposlouchatelná patlanina. Patlanina úplně ze všeho – laciné aranžmá, slova nedávající za mák smysl (české i anglické). Za celý den proběhne asi 10 písniček, které bych neoznačil jako brak, ve směs od Queenů a podobných osvědčených kapel. Taky mám pocit, že se některé písničky opakují 2x za den – z čehož mi vychází, že hudební redakce se musí snažit, aby vyhrabala tak příšerné písničky, aby se tyto opakovaly JENOM 2x za den.

Mám po krk nekončeného omílání vykopávky Jandy, hledání Cesty Landy, českých předělávek anglických hitů a vůbec všeho. Nemám nic proti tomu, aby si tito lidé dělali muziku, která je baví, ale nechci jim na to přispívat ze svých koncesionářských poplatků. Je to hudba, která nevzdělává, nebaví, jenom ubíjí. Je přece tolik skvělých písniček, i popových, na které by nestačil týden, aby se otočily, ale na Radiožurnálu se ten výběr otočí ani ne za den! Slyšet každý den tu samou písničku ze 70 let, byť sebelepší, po dobu šesti měsíců (nebo jak často se obměňuje hudbení schema) – ale i několika let – to se jednomu zají. Vsaďte se, že o Vánocích bude zase zpívat Petr Kotvald, že si lehne pod smrček – položil bych ho tam sám, svázanýho, a pouštěl bych mu za trest jeho “písničky” – celej den a furt dokola – stejně jako jako celou hudební redakci – oni mají po šichtě padla, nebo jim stačí vypnout si sluchátka – ale co my? Uvítal bych službu nebo frekvenci – kde by se hudba vypnula a zbylo jenom mluvené slovo – když už se nezmůžou na poslouchatelné písničky, nebo je alespoň nebudou opakovat tak často.

Ája nakoupila některá levné CD s “hity” z každého roku od nakladatelství DNES. A teď máme doma rok 1979 – a já jsem na to přišel! V Radiožurnále mají udělaný výběr těchto dvaceti “písní” už dávno a točí je furt dokola. Málem mě zabilo, slyšet zase všechny ty “hity” a “pohodovou muziku”, co se hraje na Radiožurnále – opakuji, rok 1979! A moderna? Již zmiňovaný Janda, pějící o tom, že by chtěl spatřit nebe!

Chystal jsem se na to, že napíšu aplikaci, kde budeme moci hodnotit aktuálně vysílané skladby na Radiožurnálu, ale nevymyslel jsem, jak poznat, co právě hrají. Nemá někdo nějaký tip? Nechci přeladit, nemám kam!

Share Button
 1. 7 Responses to “Hudební mix Radiožurnálu”

 2. Ahoj Jáchyme, úplně s tebou souhlasím. My teď kromě ČRo Leonardo posloucháme KCEA, což je internetové rádio specializované na období swingu – doporučuju, my to vydržíme poslouchat docela dlouho.

  By verča on Oct 22, 2009

 3. Normálně, tak jsem naladil jenom tak na zkoušku Leonardo a hned první písnička jsou moji oblíbení Bílí ptáci – tak přece na ČRo neseděj samí magoři.

  By jachym on Oct 23, 2009

 4. Njn, ale zase na druhou stranu, místo zpráv jsem dostal reprízu Libečku Jiřího Černého – výběr dobrej, ale čo sa stalo nové se nedovim :-(

  By jachym on Oct 23, 2009

 5. no jo, je to hruza. ale jeste bud rad, ze neposlouchas prahu. oproti ni je radiozurnal naprosta oaza pohodove a vkusne hudby. no zkratka jedna hruza vedle druhe. dokonce uz jsem se ptal kamarada, ktery v CRo2 pracuje, kam mam napsat, aby byla sance na zlepseni. rikal, ze se sam za to stydi, co hraji, ale dokud pry neumre soucasny hudebni dramaturg (a ten je zatim zdrav a relativne mlad), tak s tim pry nikdo nehne. :(

  jinak na to sledovani zprav lze i uspesne rezignovat. to “co sa stalo nove” mou pritomnost nevyzaduje a kdyz bude neco _extremne_ dulezite, tak se nebojim, ze bych se o tom nedozvedel odjinud :) notabene mame rss, ze.

  By pipal on Oct 23, 2009

 6. No, já Prahu zapínám tak po 19:00 – někdy – a jdu cíleně po mluveném slovu.

  S těma zprávama souhlasím – ale někdy nejsem u internetu nebo třeba jedu autem, nebo bouchám v koupelně, že a než abych poslouchal jenom muziku, tak bych si to rád proložil nějakým tím zpravodajstvím. Jinak na denní přehled sleduju Bohumila Doležala – je to pěkný souhrn a i s komentářem.

  By jachym on Oct 23, 2009

 7. no, ja jdu take cilene po mluvenem slovu (casto v aute), ale ty potvory tam mezi to vpasujou ty priserny hudby :) to pak jen stale ztlumuju na minimum a opet davam nahlas. chtelo by to nejakej adblock na tu hudbu :)

  By pipal on Oct 23, 2009

 8. Neco si slibuju od digitalniho vysilani – na druhou stranu, muj novej mobil s radiem to asi neda :-(

  By jachym on Oct 23, 2009

Post a Comment