FOSSGIS 2009

20.03.2009 – 11:28 pm

Tento týden jsem se účastnil akce FOSSGIS 2009 – největší německé OpenSource GIS konference. Jako každý rok, byl i tento super, účast bohatá (přes 470 účastníků, cca 10 vystvavujících firem). Vedle firemních stánků měli svoje stánky i OpenSource projekty, QGIS a OpenStreetMap.

Setkání bylo inspirující do té míry, že jsem se opět ve volných chvílích začal bavit PostGISem a pro začátek jsem do něj nahnal kompletní data českých OpenStreetMap – připojení na MapServer bylo už dílem okamžiku.

Byl jsem velmi mile překvapen, jak daleko je dneska QGIS. Měl jsem s Timem Suttonem společné ubytování u Oťáka (německy Otto Dassau) a tak jsem měl spoustu novinek z první ruky. Stejně jako on musel, chudák, vyslechnout hned na úvod přednášku o PyWPS. Jeden příklad za všechny: ukládání historie změn vektorových dat do PostGISu a zobrazování v QGISu.

No, pln inspirací, očekávání atd. jsem neodolal a vygeneroval jsem routovatelnou mapu České republiky s názvy ulic jako POI (takže se v tom dá vyhledávat) pro Garminy. Německá verze téhož má asi 300MB (dostal jsem ji přímo od Jochena Topfa). Česká mapka má jenom 35MB tak doufám, že to souvisí s podrobností dat a ne s nějakou hrubou chybou na mé straně. Jochen se mimochodem divil, jak to že je česká OSM komunita tak aktivní, že tam přibývají data neskutečným fofrem a naposled si všimnul, že se nějak podezřele rychle zaplňují poštovní směrovací čísla. Uklidnil jsem ho, že většina dat pochází z exportů. Na rozdíl od Německa, kde jsou mapy výsledkem mravenčí práce jednotlivců s GPSkama.

Taky jsme měli PyWPS Workshop. Ten se bohužel poněkud minul účinkem. Když jsem se zhruba po první třetině ptal, kdo dostal GetCapabilities (po podrobně vysvětlené instalaci a konfiguraci), tak se přihlásila polovina lidí. Po deseti minutách, když jsem se přes DescribeProcess prokousal až k Execute už se nehlásil nikdo – zklamání na celé čáře. Holt to bylo zaměřený pro trochu jiné účastnjíky a ne pro naprosté začátečníky, kteří se bojí klávesnice a příkazové řádky – škoda.

Doufám, že příští rok v Osnabrücku nebudu už za ČR-SR sám.

Share Button

Post a Comment