Slevy po česku

22.01.2009 – 8:28 pm

Zrovínka se mi dostal do ruky Průvodce slevovým systémem Českých drah. V jejich slevách se nevyznám, nesleduji je dlouhodobě, mám jenom jejich In-kartu a občas použijeme hromadnou slevu. Na první zalistování jsem si ale všiml Tarif SONE+ – vhodný pro “rodinu a přátele”:

Víkendová síťová jízdenka: pro osobní a spěšné vlaky 150,- Kč, navíc pro rychlíky a expresy 450,- Kč. Až pro 5 osob, z toho max. 2 nad 15 let.

Jestli TOHLE má být inspirace německým Schönes Wochenendeticket Deutsche Bahn, tak to mě tedy podržte.

Německá víkendová slevová jízdenka prodělala dlouhý vývoj, během kterého neustále zdražovala. Přiznejme si ale, že 25,- DM za jízdenku na všechny vlaky pomalejší nebo stejně rychlé, než rychlík, pro 5 libovolných osob, anonymní (přenosná) je trochu extrém. V sobotu odpoledne se houfovali na nádražích lidé, kteří si kupovali jízdenku “z druhé ruky” na neděli za 10 Marek. To se nezměnilo ani když už to celé stálo 35,- Eur.

Současný stav mi přijde jako rozumný kompromis: 35,- Eur, platné na jeden den – ale koupit se dá po celý víkend, pro 5 osob, ale jedna musí být na lístku podepsána – žádné věkové omezení.

Však jsme se taky nacestovali. Na tenhle typ slevy jsem procestoval celé Německo. Jel jsem od jihu na sever (10 hodin, 10 přestupů), když jsme byli s Ájou v Göttingenu, tak jsme projeli celý Nieder-Sachsen po výletech s kamarádama/spolužákama. Cesta domů spočívala v tom, koupit si Wochenende ticket až na hranice a ve vlaku potom koupit jízdenku do Prahy: cesta z prostředka Německa až do Prahy vyšla na celé 300,- Kč (na českém území se studentskou slevou)!

Připomíná mi to cenovou politiku pražského Dopravního podniku: celodenní jízdenka stojí 100,- Kč – což se vyplatí při 4 jízdách asi o 8 Korun. V Hannoveru, když jsem do centra a zpátky, už se vyplatila celodenní jízdenka o cca 25% oproti dvěma jízdenkám normálním.

Záměrně neporovnávám kultůru cestování a ceny občerstvení prodávaných ve vlacích (v Německu i ve vlacích osobních) – to je jiná kapitola.

Kdysi se spekulovalo o tom, že DB chtějí koupit ČD. Byla to fáma. Bohužel.

Share Button
 1. 3 Responses to “Slevy po česku”

 2. No, to je jenom marketingovej tah, ovsem nikoliv cilenej na zakaznika, ale na to, ze kdyz se za cas zdrazi jizdne, tak uz se ta sleva pak vyplati. Notabene dohnat 25% Hannover lze stejnym zpusobem take (a verim, ze za par let ho dozeneme, lec zpusobem nize popsanym).

  Za zdrazovanim DP je take nekde schovan slusny psycholog. Kdyz se melo zdrazit jizdne posledne z 20 Kc, tak kdyby rekli nejprve, ze to bude na 26, tak by bylo hodne povyku a po dlouhou dobu. Proto se do tisku “vypusti” predem zprava z “nejmenovanych zdroju blizkych DP”, ze se uvazuje o zdrazeni na 30, chvili se to necha bublat a vrit, mluvci je pripraven na par naporu a pak realne prijdou s finalnimi 26 Kc a vsichni, kdo nad tim nepremysli vice si oddechnou: no, nic moc, ale aspon to neni horsi… Schvalne sleduj ty tanecky az to prijde priste :)

  Misto aby byla snaha posilit mhd, dat ji “temer” za darmo a vse dotovat za usetrene vydaje za dopravni infrastrukturu a dalsi hromady i nenavazujicich oboru (napr. zdravotnich, pro dusledky zvysenych dopadu exhalaci, prekrocenych hyg. norem hluku a dalsi). Jenze si to nikdo nespocita takhle komplexne a hlavne je to statni podnik (a.s. ne-a.s.). Radeji to nebudu dal rozmatlavat (bylo by co).

  zlaty prciny. totiz bicykly, zeano.

  m.

  By pipal on Jan 22, 2009

 3. Jo, na tu Prahu si pamatuju. No nic, jdu si namazat kolo.

  By admin on Jan 23, 2009

 4. Ve slevách je dnes stále stejný chaos…

  By Lukas on May 1, 2012

Post a Comment