Habaďůra na zdi aneb připojení k AP pomocí Linksys WRT54G a DD-WRT

20.01.2009 – 7:06 pm

Přestěhovali jsme se s Ájou do Roudnice a začali jsme řešit připojení k Internetu. Ájini rodiče používají nějakého místního WIFI providera, který na zeď přidělal anténu, namířil na Access Point na místní základní škole a aby byl drát co nejkratší, svedl ho hned nejbližším oknem k Ájině sestře do pokoje a rovnou do stolního počítače – řvoucí krávy (v porovnání s notebooky).

Řešení fungovalo a vyhovovalo pár let – jenže pak jsem se objevil na scéně já a rozhodnul jsem se nesmířit s tím, že v pokoji, kde odpočívá moje krev (rozuměj: Štěpán) bude celý den hučet menší topení jenom proto, abych se dostal k práci. Bylo mí líto koruny a přemýšlel jsem, jak ze svého Linksys WRT54L, který se umí chovat pouze jako AP, udělat wireless klienta. I našel jsem stránky projektu DD-WRT. Musel jsem si to přečíst dvakrát, než jsem se odhodlal flashnout originální operační systém tímhle vylepšeným, ale nakonec lakota zvítězila a já jsem se za pár minut rozhlížel po nové operačním systému ve svém routeru.

Jenom v rychlosti, co jsem tím získal:

 • Flexibilnější konfiguraci routeru
 • Možnost používat router jak wireless klienta
 • Přehledy: od síly signálu až po množství stahovaných dat jednotlivými uživateli

Do nedávna mě adersa http://192.168.1.1 (standardní adresa routeru) nijak nebrala, od té doby, co tam je DD-WRT, na ji občas mrknu párkrát za den, čistě pro přehled. Už nyní je jasné, že stávající velikost FUP nebude pro moji denní potřebu stačit – a to nic (ne)legálního nestahuju, čistě pracovní provoz.

Vstupní obrazovka administrativního rozhraní DD-WRT

Vstupní obrazovka administrativního rozhraní DD-WRT

Protože mi pičičmundové našeho providera odmítli pustit mě na jiný AP, na který bych měl daleko lepší výhled, a místo toho tvrdili, že to fungovat nebude a doporučovali koupit něco od nich, co jako umí přijímat signál (nějakej TP-Link WR543G, že jsem to já, se slevou za 750,-Kč), musela nastat improvizace: s Pavlem jsme vytipovali okno s nejlepším výhledem na AP, vysadili okno a začali vyrábět habaďůru pro upevnění routeru do okna. Samozřejmě, že jsme se k tomu stavěli jako Pat a Mat: v jednu chvíli jsme oba drželi vznikající habaďůru, ale nikdo nedržel router. Ten zmizel do tmy a po několika vteřinách se dole pod oknem ozvalo nepříjemné “ŘACH!”. Podívali jsme se na sebe, výraz “no to snad…!”, a běželi jsme na dvorek s baterkama hledat kusy nebohého Linksysa. Našel jsem celkem dva a po sesazení to celé opět fungovalo. Spadnul na hladinu zamrzlé nádrže na dešťovou vodu – ještě že tak. Jediná vada na kráse byl uražený větší kus rohu. Rozhodul jsem se neponechat nic náhodě a pro jistotu jsem oba, původně secvaknuté díly, k sobě přilepit a chybějící roh jsem nahradil silikonem – jako nový! Linksys má teď nový, originální tuning.

Pak už jsme dokončili habaďůru, přišroubovali jsme Linksyse tak, že ho ani uragán neodnese, vysekali jsme do rámu okna díru pro elektrický a síťové kabely a bylo. Ještě zbývalo dotáhnout síť k centrálnímu switchi (samozřemě na druhém konci domu), nasadit koncovky síťových kabelů, dotáhnout elektriku pomocí prodlužovačky (taky asi sedm metrů) a hlavně vyrobit provizorní přístřešek (ještě, že je to celé pod střechou). Za pár hodin, “budiž Internet!” a bez hučení. Jenom kdesi za oknem do chodby máme vánoční osvětlení: zeleně a oranžově blikající světýlka.

Pičičmundům od providera raději neříkáme, že to jde, oni mi totiž tvrdili, že to nejde. Já mám radost, že Štěpán může spát a neukolíbává ho temné hučení (větrák) spolu s vysokým pískáním (pevný kotouč) a dům mých tchánů je sesíťovaný, jako žádný druhý v bloku – na to vemte jed.

A nyní protoze jste trpelive docetli az sem, pro zasmání několik fotek, aneb jak se lze taky připojit do Internetu:

Takhle jsme tady byli připojení do teď. Hned za oknem je desktop a hned vedle něj dětská postýlka.

Takhle jsme tady byli připojení do teď. Hned za oknem je desktop a hned vedle něj dětská postýlka.

Přidělaný Linksys za oknem habaďůra je tvořena hliníkovým pásem, stříška Magnézií.

Přidělaný Linksys za oknem habaďůra je tvořena hliníkovým pásem, stříška Magnézií.

Detail uchycení

Detail uchycení

Pohled z venčí

Pohled z venčí

Share Button
 1. 9 Responses to “Habaďůra na zdi aneb připojení k AP pomocí Linksys WRT54G a DD-WRT”

 2. Tybrdo!
  Nejdriv mrknul na obrazky a rikam si – uplnej Pat a Mat. A to jsem jeste necetl o tom kousku jak se chtel router proletet… :o)

  Vy ste teda experti! (jakoze dobry!)

  Jen bych se u toho krytu drzel toho “provizorni”, nejakou fujavici s vodorovnym snezenim by to nemuselo rozchodit. Na druhou stranu nadmorska vejska vam hraje do karet. :o)

  tak at vam po ceste nemrznou pakety…

  By pipal on Jan 22, 2009

 3. No, taky si říkám, že by to chtělo poněkud bytelnější kryt… snad teď nehrozí žádná vyslovená bouřka s turbulentním prouděním u nás na dvorku… pak se uvidí :-) Resp. uvidí se, až se chlístance vody opřou do našich oken.

  By admin on Jan 22, 2009

 4. Je to dost vysoko, nastesti. mohlo by to (chvili) vydrzet.

  By pipal on Jan 22, 2009

 5. Nevis, kde by se daly sehnat nejaky plastovy desky, ze kterych bych slepil poradny kryt? Nejlépe v Rci :-D Holt si budeme muset udelat vylet do Obi v Liťáku.

  By admin on Jan 23, 2009

 6. Vylet si udelat muzete, ale zeptej se v nejake reklamce, jestli tam je. Na neco ty napisy lepit musej :)

  By pipal on Jan 23, 2009

 7. Ahoj, koukám že čím je u nás doma ducktape, tím u vás začíná být silikon :o) Ať žije roubenka/silikonka. Doufejme že Áliny vnady zůstanou na přírodní bázi…

  By verča on Jan 24, 2009

 8. Pozor, tahle úprava je v Rci a ne v Křešicích. Každopádně se silikonem už jsem na chalupě začal experimentovat: zapatlal jsem díru ve střeše, kterou tam vede kotevní kabel od sloupku s elektrikou. A se silikonem tam ještě budu mohutně obcovat, neboť je potřeba dodělat netěsnící 1.5 cm škvíru v oknech a inspiroval mě jeden návod na idnes.

  Ájiny proporce jsou sice přírodní, ale momentálně patřičně vyfutrovaný – nesmí moc poskakovat, aby se jí neudělalo máslo, což už má k silikonu blízko, a už bychom to z ní nedostali.

  By admin on Jan 25, 2009

 9. A to jsem vám ještě nevyprávěl, jak jsem včera vyráběl parabolickou anténu pro lepší příjem z límce pro psy a rule Álo-balu. V tomto případě přišla ducktape drsně ke slovu. Zaznamenal jsem zvýšení kvality signálu až o 15%! Jenomže když jsem ty anténky, které jsem musel ohnout, aby se do toho límce vešly, zase narovnal, tak jsem se dostal na skoro ty samé hodnoty, jako bez tohoto zlepšováku, tak jsem to pro zatím odložil ;-)

  By jachym on Jan 25, 2009

 10. :)

  By pipal on Jan 27, 2009

Post a Comment