K těm stravenkám

5.02.2008 – 8:35 am

Ač moc nepopřávám sluchu médiím, přece jen ke mě dolehly ozvěny tzv. stravenkové aféry. Líbí se mi na toto téma článek v Reflexu od Miloše Čermáka “Co s modlitební knížkou“.

Sám požívám této zaměstnanecké výhody a jsem za těch pár korun do rozpočtu vděčný. Na druhou stranu, moje “pravicové” srdce pláče, protože musím chca-nechca souhlasit s tím, že je to v podstatě forma nezdaněné mzdy, či lépe “legální daňový únik”, který jenom přispívá k nepřehlednosti systému.

Jenže, co je to za “spravedlnost”? Velká fabrika, která má jídelnu, přece také přispívá svým zaměstnancům na jídlo. Peníze si dá pěkně do nákladů a všichni jsou spokojeni. Malý zaměstnavatel má v podstatě jenom ty stravenky, kterými přispívá na lepší stravování svých zaměstnanců (ponechávám stranou, že ztrácí kontrolu nad tím, co za “jídlo” si zaměstnanci pořizují). Pokud se stravenky zruší (nebo zdaní, což je v podstatě totéž), budeme si muset platit obědy z vlastních, těžce vydělaných a zdaněných peněz.

Takhle to zní skoro až tragicky. Na druhou stranu – je to fakt jenom pár korun a pokud to alespoň trochu zjednodušší dosavadní systém a pokud se skutečně bude dávat za vinu Paroubkovi, že byly zrušeny, tak to smysl má.

Share Button

Post a Comment