To je dneska ale drahota

14.11.2007 – 8:01 am

Nedá mi to, abych i já nepřispěl svojí zbytečnou troškou ke všeobecné diskuzi o tom, jak je dneska všechno drahé. Vůbec by mě nenapadlo o tom dumat, kdybych neměl možnost osobního srovnání.

Na okraj bych poznamenal, že si myslím, že jsme se jako národ asi těžko měli lépe. Minimální nezaměstnanost, pomalu stoupající platy. Nebavíme se o tom, jestli přežijeme, ale jak kvalitně žijeme. Kdo chce, práci najde. Zkrátka – vlastně si není na co stěžovat.

Ale … nedávno jsem v BILLe dumal, proč stojí české máslo 38,- Kč a zahlédl jsem i máslo irské. To stálo asi 56,- Kč. To máslo jsem znal – kupovali jsme ho v Německu, protože to ze všeho nejvíc připomínalo máslo a stálo to “jenom” 1.5 Eur.

Rád jsem snídal tzv. Müssli. Ovesné vločky, oříšky, ovoce – mňam. V Německu jsem kupoval v pohodě 1 kg balení pod 1 Euro a bylo to abych tak řekl “kvalitní” – bez jakýchkoliv sušenek vevnitř. V České republice neznám obchod, kde bych se dostal pod 40 Kč/1kg.

V Německu a ve Vídni jsme kupovali moc dobrý sýr Mozzarella za 0.50 Eur. V ČR se nedostanete za stejnou kvalitu pod 20 Kč, resp. za 17 dostanete bláto vhodné tak akorát na pizzu.

Cena jedné jízdenky v Hannoveru je 1 Euro. V Hannoveru mají taky metro. Cena jízdenky “celodenní” je 2 Eura. Jedete-li tam a zpátky, už se vám vyplatí pořídit si jízdenku celodenní.

V Praze stojí jízdenka 20 Kč a bude hůř. Celodenní jízdenka ale stojí 4x tolik — 80 Kč. Musel bych jezdit celý den jako blázen, abych to projezdil. Osobně se mi to stalo během roku asi 2x.

Čili se ptám: Jak je tohle možné? Skutečně je produktivita naší práce tak nízká, že v cenách doháníme a předháníme našeho západního souseda? Nebo se máme tak moc a moc dobře? Kam ty prachy mizej?

Share Button
  1. One Response to “To je dneska ale drahota”

  2. Ahoj Jáchyme, pod článek bych se podepsal. Jen v německu mi chuťově přišlo blíže k našemu máslu jejich lokální bio za 1,44 Eu a v čechách mám oblíbenou německou Mozzarelu do nedávna pod 15Kč z Penny :-) Snad jen, v německu podle podzimních zpráv šly mléčné výrobky též nahoru .. ale stejně, kam ty peníze mizí? :)

    By kemo on Dec 24, 2007

Post a Comment