Harry Potter bude ekologický – opravdu?

25.07.2007 – 8:48 am

Také my jsme s Ájou zavítali o víkendu do knihkupectví, abychom si doplnily knihovničku svazkem o váze menší cihly. Dnes mě ale zaujala zpráva, že na přání autorky vydává Albatros nový díl na “ekologickém” papíře opatřeným certifikátem FSC.

V ČR jsou všechny lesy obhospodařované tzv. “trvale udržitelně”. Momentálně existují v Evropě dvě certifikační autority: radikálnější FSC a “normální” PEFC, více viz http://www.uhul.cz/ncc/.

FSC je (podle mě) pouze humbuk navíc, který stojí víc peněz a tudíž se na něm přiživí více lidí. Ale když to někoho baví… pokud vím, největší podnik v ČR s certifkátem FSC je Školní lesní podnik Křtiny – Masarykův les (což jsou lesy “zvláštního určení”, stejně jako většina dalších porostů na stránkách uvedených, takže to s tou těžbou nebude zase tak slavné). Takže dřevo na českého Pottera se bude kupovat všude jinde, než v ČR, o ekologických dopadech tohoto opatření nechť si každý popřemýšlí sám.

Může mi někdo říct, jak může kniha vytištěná na papíře s jakýmkoliv certifikátem ušetřit x-tisíc stromů a energie oproti knize na papíře bez certifikátu? Poražený objem stromů musí být přece stejný? Nejedná se o papír recyklovaný, ale ceritifkovaný.

Papír je obnovitelná surovina. Lesy v ČR jsou udržovány trvale udržitelným způsobem, o čemž svědčí mimo jiné i to, že je máme v nejlepším stavu od Marie Terezie. Každý rok zůstane v našich lesích cca. 2 mil kubických metrů dříví — cca. 16 mil. přiroste, 14 mil. se vytěží, máme nejpřísnější lesní zákon v celé Evropě. Z těchto a dalších důvodů se tedy nemusíme o naše lesy bát a jakýkoliv papír z českého dříví je jaksi z principu “ekologický”.

Chtěl jsem začít zelenému míru posílat nějaké příspěvky. Tato a další zprávy mi má rozhodnutí neusnadňují – nemám rád agresivní kampaň při náboru nových přispěvatelů stejně jako demagogická sdělení. Dělají často dobré věci, ale chybí mi korektní informování. Třeba se mýlím, ale z pohledu “od sud” to tak prostě vypadá.

Share Button

Post a Comment