Školení GRASS GIS

27.02.2007 – 6:25 pm

GRASS GIS

GRASS GIS Geographic Resources Analysis Support System) je kompletní Open Source Geografický informační systém (GIS). Je poutiželný pro správu dat, zpracování dat DPZ, tvorbě grafických výstupů, prostorovému modelování a vizualizaci prostorových dat. Je uvolněn pod lincencí GNU General Public License (GPL).

Jeho vývoj se započal v roce 1982 v U.S. Army Construction Engineering Research Laboratories (USA-CERL). V současnosti je používán akademickými i komerčními institucemi na elém světe. Mezi společnosti využívajícími GRASS patří na příklad NASA, NOAA, USDA, DLR, CSIRO, the National Park Service, the U.S. Census Bureau, USGS a další.

GRASS řady 6 disponuje topologickou 2D/3D vektorovou architekturou pro analýzu vektorových sítí. Atributová data mohou být uložena v interní databázi (DBF) stejně jako v externích databázových serverech. Dále umí pracovat s 2D a 3D (voxel) rastrovými daty.

Ovládat GRASS lze buď z příkazové řádky nebo grafickým uživatelským rozhraním. Každý uživatel si může vybrat způsob jaký vyhovuje právě jemu.


GRASS GIS Manager. zdroj: GRASS GIS

GRASS je lokalizován do češtiny – grafické uživatelské rozhraní, základní nápověda a zprávy o průběhu jsou v češtině. Manuálové stránky jednotlivých modulů jsou ponechány v anglickém jazyce.

GRASS obsahuje na 350 modulů pro práci s rastrovými, vektorovými daty, daty DPZ a dalšími funkcemi. Další moduly jsou dostupné na stránce s přídavnými moduly.

Okolo GRASSu existuje široká komunita uživatelů. GRASS vyvíjí mezinárodní tým vývojářů, kteří jsou spolu propojeni internetem. Dlouhodové tempo vývoje je okolo 1 změna/1 hodinu. Centrum vývoje je v italském Trentu. Aktuálně chodí do vývojářské e-mailové konference okolo 1000 e-mailů/měsíc.

GRASS běží na všech hlavních platformách: UNIX/Linux, MS Windows, Mac OSX a dalších architekturách.


2.5D mapa s elevací překrytá 3D rastrem rozložení srážek. zdroj: GRASS GIS

Školení

Jáchym Čepický nabízí školení tohoto stále oblíbenějšího GIS. Školení probíhají praktickou formou se zaměřením na individuální potřeby. Základní kurz trvá dva dny a na jeho konci je uživatel seznámen se základy GRASSu a možným vhodným stylem práce s tímto GIS. Speciální školení trvá od půl do jednoho dne. Školení je možné zorganizovat pro skupiny i jednotlivce. Ceny jsou individuální, v závislosti na počtu účastníků a dohodnuté délce trvání. Máte-li o školení zájem, napište mi prosím e-mail na mou adresu.

Absolventům školení je vystaven certifikát s potvrzením o účasti a tématickými okruhy.

Nabízené okruhy jsou vypsány níže. Po domluvě lze uspořádat školení na okruhy další.

Prezentace

Na tomto místě si lze ztáhnout použité prezentace z k různým okruhům. Zde vystavené prezentace nejsou průběžně aktualizovány, za případně nalzené chyby předem děkuji.

Tyto prezentace jsou určeny výhradně pro osobní potřebu seznámení s GRASS GIS. Jakékoliv jiné použití, včetně dalšího šíření, použití při školeních a výuce apod. je výslovně zakázáno a bude považováno za porušení autorských práv. Pokud se setkáte s tím, že tyto prezentace někdo komerčně využívá, prosím vás o zaslání krátké zprávy, za což děkuji.

Pokud se vám prezentace líbí a chcete mě podpořit v dalším úsilí, nebojte se mě kontaktovat s nabídkou finanční podpory.

Share Button

Sorry, comments for this entry are closed at this time.