Jazz v Rudolfinu(?)

21.12.2006 – 2:30 pm

K Mikuláši jsem spolu s Ájou, sistrou a jejím Karlem dosatal lístky do Rudolfina, na konzert nově vzniklého jazzového tělesa České filharmonie – Rudolfinum Jazz Orchestra.

Na počátku jsem si (a nejen já) kladl otázku, lze-li vůbec hrát jazz v sále jako je Rudolfinum, kde na vás dýchá atmosféra zcela jiná, než zakouřeného klubu. Na druhou stranu do zakouřeného klubu při nejlepší vůli nedostanete dva klavíry, bicí, asi 6 saxofonů, 5 pozounů a stejný počet trubek spolu s basou a basovou kytarou, baskřídlovkou, dirigentem a diváky-posluchači.

Koncert byl pojat ve jménu Jaroslava Ježka, takže se hrály hlavně skladby jeho muzikou inspirované. Mezi hráči nejvíce vyčnívala jediná ,,žena“ (při její tělesné konstelaci bych spíše hovořil o ,,dívce“) Kateřina Stupková, které podpořila se svým bariton saxofonem mou teorii, že čím subtilnější dívka, tím větší saxofon.

Po zkončení koncertu jsem si na ůvodní otázku musel odpovědět, že takovýhle jazz do Rudolfina skutečně patří. Jednalo se ne o klubovou hudbu, ale o hudbu v pravdě konzertní. Těším se, kdy zase budu mít příležitost RJO slyšet na živo. Pro začátek by mi ale stačil poslech tělesa, ve kterém hraje Verča ;-)

Share Button

Post a Comment