ArcGIS

9.12.2006 – 6:00 am

Tyto dva dny (4.12.-5.12.) jsem vstoupil na nepřátelské území – přímo do firmy ARCDATA Praha, což je autorizovaný prodejce a školitel firmy ESRI v České republice, abych absolvoval jejich kurz Úvod do ArcGIS I — tedy ArcGIS pro úplné začátečníky. Je pravda, že primárním popudem pro absolvování tohohle kurzu pro mě byl nezmenšující se stav financí v mém grantu, ale i tak jsem se těšil, co že se dovzím nového.

Dle hesla ,,poznej svého nepřítele“ jsem se na kurz přihlásil, abych se podíval, z čeho většina lidí na GRASS přechází.

Mám-li hodnotit kurz jako takový, tak jej musím pochválit: Je veden odborníkem, na kterém je vidět, že se v problematice vyzná a je schopen operativně řešit neočekávané situace. Instalace všech programů na všech počítačích funguje dobře, dokumentace je v rozporu s nabídkou v češtině a je poměrně názorná a přehledná. Dostali jsme dvoje sešity – přednášky a cvičení a dosatli jsme CDčko s daty. I struktura příkladů je od jednoduchého ke složitému a celé to pěkně navazuje. Školení probíhá zkrátka ,,na úrovni“ a služby jsou na úrovni také.

Jediné, co lže školení vyčíst je tak jeho cena, která je cca. 10 000 kč, což je na dva dny docela dost. Počítám, že si nemalou částku pro sebe strhne přímo ESRI (ne nadarmo bylo na všech slidech napsáno, že jsou majetkem ESRI), to ale nic nemění na faktu, že i po studentské slevě to asi jen tak nějaký student ze svých zdrojů neutáhne. Alespoň vím, co si můžu říct za školení, až si připravím čerstvé prezentace ;-)

Stejě ale zůstávám o FOSS, tedy GRASSu & spol. Přece jenom mám tady věci víc pod kontrolou a taky už jsou mezi vývojáři lidé, které bych označil za přátele.

Share Button

Post a Comment