PyWPS 1.0.0

13.11.2006 – 4:39 pm

Minulý týden jsme uvolnili verzi 1.0.0 projektíku PyWPS. Uznali jsme, že se jedná o prográmek natolik zralý, že jej lze používat.

Song Xianfeng hned popsal, jak lze PyWPS spojit s Rkem a představené příklady skutečně stojí za to.

Lorenzo a Luca z italské skupiny Ominiverdi se pustili do vývoje hned dvou webových rozhraní pro WPS. Jednak se jedná o projekt Embrio, které si klade za cíl přístupnit funkce GRASSu přes webové rozhraní a využívá k tomu mimo jiné php-mascript. A jednak Wuiw, což je klient pro WPS, který je schopen sbírat data pomocí služeb WCS, WFS nebo WMS a předhazovat je WPS. Formuláře by se měly generovat přímo ze speficikace procesů – pracujeme na sadě metad, aby to bylo co nejjednodušší.

On-line ukázky: Wuiw a Embrio – jmenovitě výpočet rastru dohledu.

Docela mě překvapilo, jaký je o PyWPS zájem a kolik lidí se během prvních pár dní připojilo na mailing list. O PyWPS se taky už zmínilo několik lidí ve svých zápiscích, jmenovitě Markus a potom Tyler Mitchell. Ten to nádherně zmotal a napsal, že PyWPS, prográmek, nad kterým jsem několik měsíců cedil krev, napsali chlapci (a děvče) z Intevation :-) Ne že bych to Silke, Janu-Oliverovi, oboum Bernardům, Saschovi, Björnovi a Stephanovi nepřál, ale tohle je trochu moc ;-) Opravdu to na těch stránkách vypadá tak, že to napsali Intevation?

No, takže asi tolik o vývoji v posledních dních. Ve volných chvílích si čtu Producing Open Source Project o tom, jak řídit vývoj, aby se to pokud možno nepoložilo. PyWPS považuji za ,,narozený“ projekt. Bude zajímavé sledovat, jestli se dožije prvních narozenin.

Share Button

Post a Comment