Günter Grass byl příslušníkem SS

13.08.2006 – 9:11 am

Tak Günter Grass byl členem jednotek SS, ke konci války. Bylu mu sedmnáct (slovy: 17) let a holt chtěl z domu – byla to vhodná příležitost. No a jsem jsem si právě přečetl na IHNED (ale počítám, že toho budou plný noviny), tak určité skupiny se zabývají otázkou, zda-li a jak mu odejmout různé ceny. Podle IHNED se jedná zejména o …cenu Karla Čapka českého PEN klubu a polský Gdaňsk zváží odebrání čestného občanství …

Od pana Grasse jsem toho bohužel zase tolik nečetl (ale nyní jsem o to víc motivován to dohnat). Ale jestli se nepletu, tak ty ceny dostal ne za to, čím nebyl (příslušníkem SS), ale za to, co napsal.

Čiliže – tenhle svět je nějak špatně. Po padesáti letech si někdo, kdo je uznáván jako protiválečná autorita, vzpomene, že byl v armádě u elitních jednotek (jenže holt na tý špatný straně barikády) a ostatní to interpretují tak, že tím popřel všechno, za co mu dřív tleskali. Lidi, co se narodili v Anglii a celý život tam prožili si najednou vzpomenou, že řešení na současný neduhy světa je shození pár letadel či zrušení jednoho státu.

Pan Grass (sakryš, proč mám pořád tendenci psát to slovo s velkými písmeny?), abych tak řekl, má mou podporu a pokud se Češi jako národ opět jednou pobijou v prsa a těm hnusnem němčourům to nandaj, tak náš vinou neposkvrněný “národ” bude zase jednou morálně na výši. Poláci tím jenom potvrdí součaný trend svých vztahů s Německem a řekl bych, že toto je vítaná záminka, jak opět žádat oficiální omluvu německé vlády.

Kdysi se prodávali takový legrační placky – odznaky. Dlouho sem nosil “jsem ostuda rodiny” – stav přetrvává, ale placka mezitím kamsi zmizela. Tentokrát by se hodila jiná: Zastavte svět! !tipuotsyv ichC

P.S. Ptá se učitelka dětí ve škole: “Děti, víte, kdo je to hrdina? Znáte nějakého hrdinu?” A Pepíček se přihlásí: “Prosím, můj dědeček bojoval na Dukle!” “Výborně, děti, to je pravý hrdina. Jak se jmenoval tvůj dědeček, Pepíčku?” “Prosím, Obersturmführer Stämke.”

Share Button

Post a Comment