Debian (testing) amd64 -> Ubuntu 6.06 i386

1.08.2006 – 9:23 am

Nový počítač mám zhruba měsíc. Myslel jsem si, ze Debian je nejlepší distribuce, kterou lze použít jak na desktop, tak na server. Nové okolnosti mě ale donutily premýšlet, co dál.

Mé nové hp nx6125 s procesorem amd64 si ze mě vůbec od začátku rádo střílelo. Resp. si ze mě rádo střílelo v souvislosti s Debianem. Nejdřív se mi nedařilo stáhnout správné instalační CD, počítač byl pomalý, instalace zdlouhavá. Nakonec jsem tam pomocí instalačního CD Debiana pro platformu i386 dostal “nějaký” systém a následným upgradem převedl na amd64. Postupně jsem tam nainstaloval potřebné programy.

Vše by mohlo být super, jenže po několika upgradech přestaly fungovat OpenOffice – zřejmě chyba v postinstalačním skriptu. Wine nebyl v distribuci přítomný vůbec, Skype jsem spouštěl “levou rukou pod kolenem” a po posledním upgradu přestal fungovat i ten. Některé video-formáty jsem oželel hned, stejně jako streaming České televize a Flash (ten mě zase tolik nemrzel).

Každopádně zatímco bych čekal, že testing verze bude stále více stabilní, tak se mi ta instalace stále více a více rozkližovala. Stav po zhruba prvním měsíci používání:

  • Nefunkční OpenOffice
  • Nefunkční Skype
  • Nefunkční některé video formáty
  • Nefunkční hibernace kamkoliv i s jádrem 2.6.17.3 a patchem suspend2
  • Nefunkční akcelerace grafiky (což mi zase tolik nevadilo)

Rozklížený skype byla ovšem poslední kapka. Ten program nemám rád. Nemám jej hodně rád. Ale je to skvělý pracovní nástroj a taky mě spojuje s Ájou. Bylo rozhodnuto: Potřebuju to přeinstalovat. Ale co na to? Zeptal jsem se Pípala, vzpoměl jsem si, co mi ondy radil David, přidal jsem k tomu několik svých zkušeností a bylo rozhodnuto: Ubuntu pro platformu i386. Že to není amd64? Windows XP taky nejsou nijak optimalizované a nikomu to nevadí. Kritické programy lze kdykoliv překompilovat. A tak jsem si od Otta vyžádal CDčko, stáhnul čerstvé ISO, provedl cdrecord -v -eject speed=24 driveropts=burnfree ubuntu-6.06-desktop-i386.iso, zazálohoval /etc, opsal si fstab a rebootnul.

Protože jsem už kdysi Ubuntu zkoušel, ale pro naprostou pomalost zavrhnul, věděl jsem, co mě čeká a taky jsem byl o dva parametry k bootu jádra chytřejší. Něvěřili byste, jaký vliv na výkon mají parametry noapic nolapic.

Instalace byla za hodinku hotová. Stav po dvou hodinkách lehkého laborování a instalace:

  • OpenOffice fungují
  • Skype funguje
  • Mplayer hraje
  • Hibernace do ram funguje
  • Hibernace do swap funguje

Že bych snad pozoroval pokles výkonu? Chachá! Subjektivně je to GNOME najednou nějaké rychlejší. A díky funkční hibernaci nemusím pořád přebootovávat, což mi šetří dost času když jdu z/do kanceláře. Celé vývojové prostředí je stále připraveno.

Mám to zatím na svém počítači ani ne 24 hodin, takže na nějaké závěry je asi brzo, ale začátek je to více než dobrý a myslím si, že nainstalovat Ubuntu a dále jej provozovat dokáže skutečně každý (kdo se tedy alespoň v základu seznámí s diskovými oddíly pod Linuxem ;-). Ubuntu je výborné distro na destop.

Share Button

Post a Comment