Pachatel se vrací na místo činu

17.05.2006 – 9:54 am

já do Göttingenu

V neděli jsem si přečetl e-mail, který jaksi zapadl, že prý jestli bych nemohl přijetdo Göttingenu přednýst něco, hádáte správě, o GRASSu ;-) V pondělí jsem to probral se Stephanem, v úterý jsem dělal celý den prezentaci a dneska jsem jel na výlet do místa, kde to pro mě všechno začalo (mmchdm, zítra jedu do Prahy, ale to jenom tak na okraj).

Tímto výletem se pro mě uzavřel jeden velký kruh. V roce 2002 jsem byl s Ájou jako erasmák v tomto univerzitním městě. Začal jsem tam používat GRASS, začal překládat, měl jsem tam svoje první větší referáty, naučil jsem se tam programovat. Co umím, naučil jsem se tam. Co ze mě je, vzniklo tam. Něco bylo ale jiné – nejel jsem tam přednášet jako studentík, potřebující erasmácké kredity, ale jako expert, který je požádán o přednášku … děsivá proměna. Opravdu jsem se tak změnil?

Co se ale nezměnilo, je město samo. Jako vždycky, pršelo. Prošel jsem se alespoň městem a udělal několik fotek, zamáčkl několik slz, nasál známý vzduch. Jsem mladý, ale rok života je rok života – na to se nezapomíná.

Na fakultě jsem se nejdřív zastavil u Františka Vilčka. Je pořád stejný. Pořád práce nad hlavu, pořád nestíhá, pořád starosti, pořád se podceňuje. Překvapení bylo dokonalé – vůbec mě nečekal!

Na přednášce vlastní to bylo tak 50/50 lidí, kteří už GRASS znali a těch ostatních. Každopádně hromada známých tváří. Božíčku, jak jsem je tam nechal, tak tam zůstali. Robert, který to celé spískal, si pochvaloval, jak jsem pěkně evangelizoval a loboval u prof. Slobody. Nojo, jich je na institutu víc, ale kdo bude lobovat u nás v Brně?

Share Button

Post a Comment