Co má společného GIS a zálohání

11.04.2006 – 8:58 pm

Dneska v včera byl u GDF na návštěvě Markus. I když mi nějak zamrzla pusa při řeči s ním a chvílemi se mi až skoro třásla kolena, přesto jsme pokecali o lecčems. Mimo jiné o zálohování.

Původně jsem chtěl psát o tom, jak neuvěřitelně povznášející a nabíjející pocit to byl, moci chvíli žít vedle samotného Markuse Netelera, moci dýchat stejný vzduch, dotýkat se jeho rukou a sbírat drobty jeho mouder, ledabyle utrousených napůl huby mezi řečí :-)

Snad vás překvapí, že jsme se bavili hlavně o GRASSu, ale mimo jiné také o zálohování. Markus vzpoměl, jak mu odešel disk a i když něco zazálohováno měl, podstatná většina byla vtahu – proč? Protože mu systémoví administrátoři opakovaně tvrdili, že se mu disky automaticky zálohují – výborně! Podobnou příhodu dal k lepšímu i Manfred a i já jsem si vzpoměl, jak jsem v Brně sháněl internetovou kavárnu. Celé naše povídání se neslo v duchu … A tady na tý točně ‘sem každýmu říkal: “Zálohuj, zálohuj nebo se z toho zbláníš!”. Ale je to marný, je to marný, je to marný!

No a zhruba za 10 minut potom mi najednou psal Šťopík, že prej nejede anglická část sránek fakulty a že prej co s tím. Nebudu vás dlouho napínat – zkrátka odešla databáze:

ERROR: could not read block 6 of relation “pg_class”: Úspěch

Na IRC mi akorát tak odpověděli, že je to fakt špatný a že mám určitě zazálohovat data. A o to šlo: zálohuju sice celou českou část webu, ale na tu anglickou *se* … z různých příčin … zapomělo. V tu chvíli jsem začal přemýšlet, jak mi asi bude dlouho trvat přeložit webové stránky fakulty do angličtiny a jestli mi na to budou stačit velikonoce.

Pak ku mně ovšem přistoupil sám veliký Markus a jeho slova byla pro mou duši balzám. “Zkus Google”, tak pravil Markus.

Po slabých třech hodinkách usilovné činnosti máme stránky z zhruba 95% obnovené :-) Databáze je zazálohovaná a od teď se už bude zálohovat pravidelně spolu s českou! Jakkoliv Google nemám rád (jako cokoliv, co začíná zavánět monopolem), tak se opět ukázalo, že Google is your friend.

Takže nezapomeňte: Zálohujte, nebo se z toho zblázníte.

Share Button

Post a Comment