Neočekávaný dýchánek

18.12.2005 – 2:59 pm

Tak jsem byl dneska na výletu v Brně abych koupil poslední dárečky. Jenom tak více méně omylem jsem zamířil také do Domu pánů z Lipé (tedy omylem … šel jsem tam na záchod ;-) Když jsem se vracel, pomalu jsem si procházel všechna patra, abych měl pro příště přehled. Když v tom posledním se to stalo.

Zahlédl sem nenápadnou ceduli “The Whisky Shop”. Nevěřil jsem vým očím a vkročil jsem dovniř.

V malé místnosti byl toliko bar (prodejní pult) a stěny obložené lahvemi whisky. Ne snad, že bych měl v tomto nápoji natolik velký přehled, abych z fleku vyjmenoval dvacet nejpoužívanějších značek. Nicméně základní přehled mám – rozlišuji Whisky od Whiskey od Burbonu. Mám rád Jamesona – je velmi, VELMI lahodný. Ale tady jsem nepoznával byť jedinou etiketu.

S pánem jsme se rychle dohodli a začali jsme vybírat lahev, která by pro mé konto nebyla rujnující. Pán povídal, a povídal a nabízel a srovnával no radost nakupovat.

Nakonec jsme se dohodli a já šel ochutnánvat. Takový pití (flaška NEBYLA drahá) jsem ještě neměl. Než jsem vůbec ponesl skleničku k ústů, vyslechl jsem si přednášku o vzniku nápoje, který ji naplňoval. Už ta vůně mě varovala, že mám před sebou něco, čemu např. takový starý tenisky nesahají ani po kotníky. Pán byl profík. Když jsem sklenici nesl k ústům a svlažil rty, začal popisovat přesně ty pocity, které jsem cítil – paráda.

Vychutnal jsem si svou sleničku až do dna, ještě si vyslechl menší přednášku a lahev bral. Byl jsem z té jedné skleničky tak nadšen, že mi to vydrželo ještě pěkných pár hodin…

Pán má výhradné zastoupení pro několik značek a palíren výhradně ze Skotska (irská je destilovaná 3x a tudíš mají tyto whiskey příliš tendenci podobat se jedna druhé – byť jsou jemnější). Říkám to nerad, ale: Kam se hrabe Jameson!

Když pro whisky, tak do Brna! :-)

Share Button

Post a Comment