Microsoft a monopol — názorné vysvětlení

10.11.2005 – 3:01 pm

Proč používat svobodný software? Co Evropské komisi a dalším vadí na zařazení některých programů přímo do distribuce operačního systému MS Windows?

K článku Jižní Korea vs Microsoft: kdo uteče, prohraje se začalo diskutovat a někdo se zeptal, co vlastně lidem na tomto stavu vadí a proč se Microsoft soudí s kde kým. Z diskuze vybírám několik podle mě hezky názorných příspěvků:

Anonym: nejak mi neni jasny, co lidem vadi na media playeru a im programu – jestli se to lidem libi, tak at to pouzivaji a plati za to. nechapu, proc nutit vyrobce menit vyrobek – zakonama.

Fred: Proc? NEpouziji ekonomicke terminy jen analogii, je to jako by te prodejce aut s monopolnim postavenim nutil si koupit i privesny vozik…. Tim ze je to jediny vyrobce (resp. monopolni) tim zneuzije sveho postaveni a znemozni tak podnikani jinych firem vyrabejici privesne voziky. Je to o zneuzivani monopolniho postaveni zpozice sily

Pepa: Jenom doplním, aby to bylo ještě zřejmější.
Výrobce o cenu toho vozíku samozřejmě zvýšil cenu auta a vozík přidává “zdarma”. Hlavní problém je v tom monopolu. Že totiž 99% řidičů umí řídit pouze vozy firmy xy, které se řídí trochu jinak, než vozy ostatní. Takže 99% firem a lidí kupuje auta firmy xy, protože “nemají” jinou možnost. No a kdo by si koupil další vozík, když už jeden má? Jen zlomek uživatelů.
Výrobci vozíků, kteří je nedělají pro firmu xy, se pochopitelně zlobí. Firma xy rozšířila svůj monopol z aut také na vozíky.
A to je to, co někteří považují za nefér.

Anonym: A ja bych doplnil ze vozik se neda od auta odpojit, takze ho vsichni musi poradt vozit sebou.

Anonym: resp vozik sa odpojit da, ale za cenu “hrubej sily” a moze sa stat, ze auto prestane brzdit, pretoze niektore modely brzdia len vozikom :-)) nevraviac o tom, ze ako monopolny dodavatel si mohol dovolit ignorovat crash-testy :-))

Petr Mach: To si nemůžeš dovolit ignorovat, protože atest vyžadují zákony. Ale po vzoru Microsoftu by ses mohl rozhodnout ty zákony ignorovat. Uvidíme, kdo si to nechá líbit a kdo ne a kam až je Microsoft ochoten zajít.

Share Button
  1. One Response to “Microsoft a monopol — názorné vysvětlení”

  2. You have done very good analysis. I was linkoog for district level density in urban area for energy-density nexus analysis. Could you suggest me where we can get it for 2011. Thanks

    By Darla on Mar 8, 2013

Post a Comment