W. A. Mozart: Kouzelná flétna

27.01.2005 – 3:14 pm

Tak se stalo, že mě opět Ája vzala s sebou do opery. Byli jsme ve Stavovském divadle na opeře Kouzelná flétna W. A. Mozarta. Rád bych se tady podělil o své dojmy.

Bylo to něco nečekaného. Nemohu říct, že by to snad byla moje první opera, ale rozhodně to je moje první opera v tomhle věku a tak jsem byl schopen ji vnímat s poněkud uvědomělejšímy smysly.

Několik věcí mě prostě pobavilo. Tak na příklad titulky, promítané na jakýsi panel nad jevištěm. Opera byla zpívána v českém překladu, ale za německé a anglické titulky jsem byl místy docela rád :-).

V ději se na jednom místě vyskytují jacísi tři hoši, což v německém originále je “knaben” a byla sranda, když byli oslovováni princem a dalšími postavami. Sranda to byla proto, že to byly tři holky z Kühnova dětského sboru :-). Ale holky zpívali fakt pěkně. Sice je všechny tři dohromady ,,přeřvala“ princezna s ,,prstem v nose“, ale i tak zpívaly super a skvěle hrály.

Scéna byla tvořena velmi sporadicky, hlavní roli měl jakýsi batykovaný hadr, sloužící jako opona, ale po celé ploše jeviště. Postupně se spouštěl a vytahoval a nechával klesat a tak. Vypadalo to fakt efektně.

Výkon tanečního tělesa mě také velmi mile překvapil. Já totiž netušil, že tam bude někdo tancovat. Já šel na operu, ve které se bude především zpívat :-). Měli zajímavou choreografii, ve které se místy objevovaly prvky, jakoby z Tai-chi.

Vedle Královny noci, která na to, jak útle vypadá, předvedla vzkutku působivý výkon, bych rád vyzdvihnul výkon Papagena s Papagenou. Nejenže to skvěle zpívali, ale především prováděli doslova psí kusy a bylo se na co dívat. Papageno byl prostě neskutečnej šoumen a já pochopil, že to je vlastně hlavní role, i když to tak na první pohled nevypadá…

Hned při prvních tónech jsem si vzpoměl na Jiřího Macháčka:,,… no, já jenom, že to dlouhlo nehráli takhle instrumentálně…“. Poprvé jsem vnímal ,,analogovou“ hudbu hranou někým jiným takhle intenzivně. Oproti hudbě reprodukované mě zajulala především jakási měkkost tónů. Ten rozdíl mě skutečně překvapil. A taky jsem si uvědomil, proč se říká, že ten Mozart je fakt dobrej. On totiž skutečně dobrej je. Lehkost, s jakou ta hudba plyne je zarážející.

Inscenaci mohu jen doporučit. Byla to sranda, což bych u opery nikdy nečekal, a i zajímavý kulturní zážitek. Prý to dávají v těchto dnech i v Brně v podobně netradičním, i když zcela jiném, provedení. Sranda to ale je nezávisle na místě. Je to holt opera pro normální lidi všech dob.

Share Button

Post a Comment